AKCIOVÝ TOVAR !
Bombera ako odevný kus bol vyrobený pro účely armády pred viac ako 80 rokmi a pre svoju praktickosť sa uplatnila aj v civilnej móde.
Bomberová bunda ako oblečenie sa používa bez akýchkoľvek obmedzení, pokiaľ ide o pohlavie, vek alebo štýl.
V súčasnosti názov bombera má bunda do pása a bez kapuce.
Bomber bundy začali s obľubou nosiť aj ženy a dievčatá.Na našej stránke ich nájdete na https://www.eobchod.sk/Damske-bundy.
Imitácie bomber búnd pre deti nájdete na https://www.eobchod.sk/Detske-bundy.
Piloti anglického vojnového letectva používali v prvej svetovej vojne vojenské bundy jednoduchého strihu z kože, s podšívkou z ovčej vlny, golierom a manžetami. Boli krátkeho strihu do pása a používali ich na kombinézu. Chránili ich pre chladom a vetrom v neuzavretých kokpitoch. Nazývali sa "Flight Jacket" čiže pilotky.
Dopyt po tejto bomber bunde nastal v druhej svetovej vojne. Američan Leslie Leroy Irvin navrhol legendárnu leteckú bundu z ovčej kože s názvom Irvin RAF
Neskoršie sa ako materiál začal používať nylon pre svoje vynikajúce izolačné a rýchloschnúce vlastnosti. Nylonová bombera v dnešnej podobe sa objavila v roku 1950 a preslávila ju americká armáda. Názov bombery bol MA-1. Nylonová letecká bunda mala oranžovú podšívku, kde v prípade zostrelenia sa bunda obrátila a tak svojou farbou privolala pomoc zo vzduchu.
V 60. a 40. rokoch boli znovu v obľube farby olivovo zelená, tmavomodrá a čierna. Bomber bunda sa stala uniformou určitých skupín, aj kriminálnych. Čiernu farbu si obľúbili hlavne skinheadi a neskoršie hiphoperi. S obľubou ich nosia svetoznámi herci, speváci a iné osobnosti.
Bomber bundy mali množstvo mien. Pôvodná bombera patentovaná spoločnosťou Irving sa nazývala B3.
Bunda už bez ovčej kože s dvomi bočnými vreckami, elastickými manžetami a lemom mala názov A2. Podobná bola aj letecká bunda G1.
Nylonová bunda MA1 mala ešte varianty B15 a B10 (s golierom).
NASA obnovenú verziu MA1 využíva aj na svoje cesty do vesmíru.